Çocuk maskelerinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

“Çocuklar için hem koruyan hem oksijen aldıran maskeler tercih edilmeli”

Gelişim çağındaki çocukların kullandığı maskelerin yüksek standartlarda olması gerekiyor. Gelişim çağında oksijenin önemine işaret eden uzmanlar, pandemiye karşı kullanılan maskelerin hem virüse karşı koruması hem de çocukların ihtiyacı olan oksijeni almalarını sağlaması gerektiğine vurgu yapıyor. SterilLife’ın yöneticisi Sinan Doğan, çocuk maskelerinde dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin bilgiler verdi.

SBS Medikal Sağlık Malzemeleri şirketinin iştiraklerinden SterliLife.com’un yöneticisi Sinan Doğan, son derece bulaşıcı delta ve omicron varyantları gibi Covid-19 versiyonlarının ortaya çıktığı pandemi döneminde kullanılacak maskelerin özelliklerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Doğan, Covid-19 pandemisinin hijyenik maske kullanımını zorunlu hale getirdiğini vurguladı.

“Uzun bir süre maskelerle yaşamak zorundayız”

Özellikle kapalı ortamlarda maskesiz kalmanın Covid’e yakalanma riskini çok yükselttiğine dikkat çeken Doğan, şunları kaydetti: “Bilimsel araştırmalara göre, kapalı ortamlarda bulaş riskinin açık ortamlara göre 4 ila 20 kat daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Bu sebeple maske takmak zorundayız. Virüslere karşı maske büyük oranda koruma sağlıyor. Aşılanma süreci Covid’in etkisini azaltsa da tamamen yok etmiyor. Pandemiden tamamen kurtulmak yıllar alabilir. Bilim insanları her yıl aşı yapılması gerekebileceğini belirtiyor. Yani uzun bir süre daha maskelerle yaşamak zorunda kalacağız.”

“Maske farkındalığını çocuklarımıza aşılamalıyız”

Delta ve omicron varyantlarının yüksek bulaşı özelliğine dikkat çeken Sinan Doğan, “Pandemiye karşı henüz tam güvenli değiliz. Varyantlar ve vakalar artıyor, ölümler devam ediyor ve pandemi hayatlarımızı hala etkiliyor. Bu sebeple önce aşılanmamız sonra maske kullanımına devam etmemiz gerekiyor. Ama kullandığımız maskelerin özelliği bulaşı riski bakımından son derece önemli.” sözlerini kaydetti.

Doğan, çocuklara maske alışkanlığı kazandırılması gerektiğine dikkat çekerek, şöyle devam etti: “Pandemi her ne kadar ağırlıklı olarak yetişkinleri etkilese de çocuklar da risk altında. Virüse yakalanabiliyorlar ya da taşıyabiliyorlar. İki yaş ve üzeri tüm çocukların yüz maskesi takması tavsiye ediliyor. Çocuklarımız için virüse karşı tam koruma sağlayan maskeler tercih etmek zorundayız. Maskeler mutlaka tek sefer kullanılmalı; özellikle kapalı bir alanda bulunduktan sonra atılmalıdır. Ayrıca, yeni varyantların da etkisi ile toplumsal olarak oluşan maske farkındalığını çocuklarımıza aşılamalıyız.”

“Maskelerde filtreleme, uyum, nefes, tasarım ve rahatlık önemli”

SterilLife yöneticisi, çocuk maskelerinde bulunması gereken temel özellikleri de anlattı. “Maskelerde filtreleme, yüze uyum, nefes alabilirlik, tasarım ve rahatlık gibi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Böylece çocuklar maskeden sıkılmadan kullanacaklardır.” diyen Doğan, şu bilgileri paylaştı: “Çocuklar için tek kullanımlık yüz maskelerinde küçük delikleri bulunan dokuma kumaşlar yerine partikülleri engellemek üzere rastgele yönlendirilmiş liflerden dokunmamış katmanlar içeren kumaş malzemeler tercih edilmelidir. Bu özellikteki maskeler çok daha iyi filtreleme sağlar. Ayrıca, hafif yapıları sayesinde iyi oranda nefes alabilirlik sağlarlar. Böylece tüm gün rahatlıkla takılabilir. Bu da çocukların rahatsız olmadan kullanabilmesine olanak tanır.”

Doğan, “Birden fazla kumaş katmanı bulunan yüz maskeleri veya tek kullanımlık, cerrahi tarzdaki maskeler çoğu insan için ve özellikle de çocuklar için uygundur. Çocuğun yüzü için doğru beden seçmek önemlidir. Ayrıca, cilt sorunlarına yol açan alerjenler içermemelidir.” dedi.

“Maske hem korumalı hem oksijen aldırmalı”

Pandemiye karşı yüksek standartlar sağlayan maskeler tercih edilmesinin önemine işaret eden Doğan, “Hem yetişkinler hem de çocuklar maskeleri artık zorunlu bir aksesuar olarak kullanıyor. Yüz hatları ile uyum sağlayan, temel endüstri standartlarını karşılayan, yeterli sayıda katman içeren ve Burun köprüsü ile uyumlu maskeler, bu zorunlulukta yaşam standartlarını artırıyor.” sözlerini kaydetti.

Doğan, “Özellikle çocuklarımız için bu temel standartları sağlayan maskeler seçilmelidir.” diyerek, gelişim çağındaki çocukların kullandığı maskelerin yüksek standartlarda olması gerektiğini belirtti. Sözlerinin devamında şunları ifade etti: “Çocuklar için gelişim çağında oksijen son derece önemlidir. Okul çağındaki çocuklar gün boyu sınıfta maske takıyor. Bu sebeple maskeler hem virüse karşı korumalı hem de çocukların gelişme çağında ihtiyacı olan oksijen almalarını sağlamalıdır. Çocuklarımız için yüksek oranda filtreleme sağlayan ve hava aldıran özelliklerde maskeler seçmeliyiz.”

“Çocuklara özel maskeler üretiyoruz”

SterilLife olarak ulusal ve uluslararası standartlarda yetişkin ve çocuk maskeleri ürettiklerini vurgulayan Sinan Doğan, sözlerini şöyle tamamladı; “2000 yılından bu yana yüksek kaliteli medikal ürünler üretiyoruz. Non-woven tek kullanımlık medikal ürünlerimiz hastanelerde gıda endüstrisinde, laboratuvarlarda ve hijyen gerektiren tüm alanlarda güvenle kullanılıyor. Çocuklara özel maskeler de üretiyoruz. Yeni teknolojilere göre geliştirdiğimiz maskeler, standart maskelere göre çok daha yüksek oranda koruma sağlıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir