Evde barista gibi kahve demlemenin püf noktaları

“Evde de kahve dükkanlarındaki gibi nitelikli kahve demlemek mümkün. İyi bir çekirdek, kaliteli su ve doğru demleme yöntemiyle siz de ev baristası olabilirsiniz. 3. nesil kahve dünyasının öncülerinden Coffee Manifesto, mevcut imkanlarla kaliteli kahve hazırlamanın püf noktalarını anlatıyor…”

Nitelikli kahve keyfini evde de çıkarmak zor değil. Birkaç ipucuyla evde kahve dükkanlarındaki gibi nitelikli kahve demlemek mümkün. İyi bir çekirdek, kaliteli su ve doğru demleme yöntemiyle siz de ev baristası olabilirsiniz. 3. nesil kahve dünyasının öncülerinden Coffee Manifesto, kaliteli kahvenin püf noktalarını anlatıyor.

Nitelikli çekirdek şart:

Evde kaliteli kahve içmenin olmazsa olmazı öncelikle nitelikli bir çekirdeğe ulaşmak. Çekirdeğin taze ve iyi kavrulmuş olması gerekiyor.

Kahvenin yüzde 98’i su:

Kahvenin yüzde 98’i sudan oluşuyor. Bu durum da bize iyi bir çekirdeğin yanına iyi bir su gerektiğini gösteriyor. Evde mümkünse arıtılmış, filtrelenmiş, klor içermeyen bir su ile kahve yapılabilir. Buna ulaşamıyorsak şişe sulardan pH değeri ortalama 7 olan bir su ile kahve demlenebilir.

Çekirdeği demlemeden önce öğütün:

Kahve demlemek için çekirdeğin demleme metoduna uygun şekilde öğütülmüş olması çok önemli. Mümkünse kahveyi hazırlamadan hemen önce öğütmek, aromaları almamızı sağlayacaktır. Bu nedenle evde iyi kahve demlemek isteyenlere bir öğütücüye sahip olabilir.

Doğru kahve oranı ne?:

Herhangi bir ekipmanla doğru oranlarda demlenen kahveyle en iyi sonucu alabiliriz. Bunun için de ekipman ne olursa olsun 1/16 oranından yola çıkarak metodunuza ve çekirdeğinize en uygun demlemeyi bulabilirsiniz. Örnek olarak, tek porsiyon için; 15 gr çekirdek / 240 ml su ile iyi bir demleme elde edebiliriz.

Evde espresso yapmak kolay değil:

Filtre kahve demleme ekipmanlarıyla (V60, Chemex, French press vb) bu noktalara uyarak evinizde de kahve dükkanlarında içtiğiniz filtre kahveye çok yakın lezzetler elde edebilirsiniz.

Ancak aynı şeyi espresso bazlı içecekler için söylememiz doğru olmaz. Burada espresso makinesinin teknik anlamda belirli şartları taşıyor olması önemli.

Eğitim ile geliştirilebilir:

Kahve ile ilgili kendini geliştirmek isteyen ev baristaları çeşitli kahve forumlarını takip edip kahve atölyelerine katılabilir. Coffee Manifesto Coffee Lab ile ev baristalarına özel çeşitli atölyeler düzenliyor. Evde iyi kahve demlemenin püf noktalarını burada uygulamaları olarak öğrenmek de mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir